Кондиціонер — це пристрій, який підтримує оптимальні кліматичні умови в приміщенні. Він може розташовуватися у квартирі, офісі, автомобілі. Кондиціонери призначаються для охолодження і зараз все частіше для нагрівання повітря, а також вони очищають приміщення від частинок пилу, шкідливих домішок, вірусів і бактерій. Деякі моделі можуть виконувати функцію іонізації повітря. Кондиціонери давно стали частиною нашого повсякденного життя, проте лише небагато користувачів розуміють їх пристрій і принцип роботи.
Як влаштований кондиціонер
Спліт-система виробляє тепло або холод за рахунок протікання термодинамічних процесів усередині замкнутого газового контуру. Холодоагентом у системі виступає газ фреон. Завдяки своїм технологічним властивостям, фреон за допомогою компресора, системи мідних трубок і теплообмінників здатний «відбирати» зайве тепло всередині приміщення і передавати його на вулицю. Коли кондиціонер працює в режимі теплового насоса, фреон навпаки відбирає тепло у зовнішнього повітря та передає його всередину приміщення.
Побутовий кондиціонуючий пристрій складається з двох агрегатів - зовнішнього та внутрішнього блоків, що сполучаються між собою за допомогою міжблочних комунікацій. Принцип роботи кондиціонера будується на перенесенні тепла за межі закритого приміщення. Цю функцію виконує холодильний контур пристрою, що складається з двох теплообмінників - випарника, розташованого у внутрішньому блоці, та конденсатора, що знаходиться у зовнішньому блоці.Випарник охолоджує повітря, видаляючи тепло із приміщення, а конденсатор віддає його у зовнішнє середовище.
Ключовим для функціонування пристрою є фреон — спеціальний холодоагент, який залежно від заданого температурного режиму або поглинає тепле повітря або віддає його. У процесі роботи він постійно змінює свій агрегатний стан, забезпечуючи повноцінну роботу пристрою.
Як працює кондиціонер
Незалежно від моделі всі спліт-системи складаються з кількох основних компонентів, серед яких:
- компресор — стискає холодоагент, підтримуючи його циркуляцію за холодильним контуром;
- повітряний теплообмінник зовнішнього блоку забезпечує перехід речовини з газоподібної фази в рідку;
- повітряний теплообмінник внутрішнього блоку — забезпечує випаровування фреону та його перетворення з рідини на газ;
- капілярна трубка — посилює тиск речовини в області високого тиску і знижує в області низького;
- вентилятор — спрямовує повітряні потоки, забезпечуючи обдування теплообмінників.
Робота кондиціонера на обігрів
Сучасні моделі систем кондиціювання призначені не лише для свого традиційного завдання — охолодження повітря, а й для обігріву приміщення. Робота пристрою на обігрів ідентична процесу охолодження.
Якщо при охолодженні повітря спліт-система переміщає тепло з приміщення на вулицю, то при обігріві все відбувається навпаки: клапан, що знаходиться у зовнішньому блоці приладу, спрямовує фреон у протилежному напрямку.Теплообмінники міняються місцями, вентилятори та компресор переносять тепло всередину кімнати, що обігрівається.
Більшість пристроїв, що кондиціонують, розраховано на роботу в режимі обігріву при температурі від -7 до +25°С, хоча деякі моделі (це інверторні кондиціонери та теплові насоси) допускається експлуатувати при -15°С і навіть при -30°С за вікном .
Робота кондиціонера на охолодження
Охолоджувати повітря є основною функцією кондиціювання. Робота кондиціонера на охолодження складається з наступних фаз:
- Процес охолодження повітря починається у зовнішньому блоці пристрою, де міститься фреон у стані газу.
- Тім речовина транспортується в компресор, у якому під тиском стискається до 20 атмосфер і прогрівається до 70-90°С.
- Після цього холодоагент надходить у повітряний теплообмінник зовнішнього блоку для охолодження та перетворюється на рідину.
- Фреон подається до терморегулюючого вентиля, де тиск знижується і газ починає нагріватися, доходячи до кипіння і випаровуючись.
- У випарнику рідкий холодний фреон стикаючись з теплим повітрям, закипає і в теплообміннику утворюється велика кількість холоду. Повітря проходить через теплообмінник, кондиціонується і подається в приміщення з потрібною температурою. Далі фреон перетворюється на гарячий газ і надходить на конденсатор, де за допомогою вентилятора зовнішнього блоку охолоджується, віддаючи тепло в навколишній простір. Завдяки компресору цикл постійно повторюється.
Перші ознаки поломки в роботі кондиціонера
Уважне ставлення до кондиціонера допоможе вчасно виявити та усунути несправність, тим самим уникнувши дорогого ремонту або необхідності купувати новий пристрій.
Перші ознаки, що система кондиціонування потребує ремонту:
- Передчасне вимкнення. Якщо агрегат швидко вимикається, не охолоджуючи або не нагріваючи повітря до заданих значень, це може свідчити про проблеми з конденсатором або терморегулятором.
- Обмерзання.Поява інею у внутрішньому блоці свідчить про значний витік фреону. Причиною цього може бути неякісне розвальцювання або неправильне встановлення самого приладу.
- Витікання води. Якщо з кондиціонера капає вода, це говорить про засмічення дренажного каналу або обмерзання випарника. Якщо прочистити дренажний канал можна самостійно, то у другому випадку не обійтись без кваліфікованої допомоги майстра.
- Прилад неправильно реагує на команди пульта. Ця проблема може свідчити про проблеми з електронікою або електропроводкою, а також вказувати на те, що з ладу вийшов пульт керування.
- Кондиціонер не доводить температуру до потрібних значень. Якщо пристрій довго працює, але не може впоратися із завданням нагрівання/охолодження, причина, швидше за все, полягає в несправності компресора або електроніки.
- Неприємний запах. Якщо пристрій виділяє запах вогкості чи горілої проводки, не слід надовго відкладати виклик майстра. Проблеми з проводкою можуть призвести до замикання, тому кондиціонер слід негайно вимкнути. При ураженні внутрішнього блоку цвіллю знадобиться обробка спеціальними антисептичними засобами, що знищують плісняві бактерії.
Важливо пам'ятати, що основними причинами більшості поломок є витік фреону та забрудненість пристрою, тому будь-який кондиціонер незалежно від моделі потребує регулярного сервісного обслуговування.
Висновок
Кондиціонер — важливий пристрій, який дозволяє підтримувати оптимальний мікроклімат та створювати комфортні умови у приміщенні. Кожному власнику цього технологічно складного пристрою потрібно знати, як влаштований принцип його роботи. Це допоможе використовувати прилад більш раціонально, уникнути поломок та експлуатувати максимально довго.
Під час експлуатації кондиціонера необхідно дотримуватися правил, вказаних виробником, а за перших ознак поломки — викликати майстра. Фахівець проведе діагностику обладнання, вкаже на причини несправності та виконає якісний ремонт.
Відгуків ще немає. Будьте першим!