У будь-якому кондиціонері є безліч елементів, які в процесі експлуатації забруднюються. Це лопаті вентилятора, ребра теплообмінника, сітчастий фільтр, на яких при проходженні повітря через систему осідають пил і бруд. Також на теплообміннику внутрішнього блоку утворюється конденсат, створюється вологе середовище, сприятливе для розмноження цвілі та хвороботворних бактерій. Конденсат стікає до ванночки, з якої відводиться за допомогою дренажних трубок. На дні та стінках ванночки утворюється осад, дренаж може забиватися.
Без регулярного обслуговування кондиціонера пил, спори цвілі, бактерії поширюються по приміщенню разом з повітрям. Скупчення пилу та бруду на робочих вузлах кондиціонера шкодить не тільки здоров'ю людей, а й самій техніці: вентилятор, лопаті якого заросли брудом, гірше обертається, а при сильному забрудненні радіатора знижується ефективність теплообміну. Система піддається зайвим навантаженням, перегрівається. Щоб підтримувати працездатність техніки та не піддавати своє здоров'я загрозам, найкраще звернутися до фахівців з сервісного обслуговування, які точно знають, як почистити кондиціонер. Але багато користувачів після невдалого досвіду виклику по оголошенню майстра сумнівної кваліфікації цікавляться, як самому почистити кондиціонер в домашніх умовах.
Як часто потрібно чистити кондиціонер
У домашньому кондиціонері є елемент, який 100% можна та потрібно чистити самостійно – це сітчастий фільтр, який вловлює пил. Його рекомендується чистити в середньому двічі на місяць, але при сильній запиленості повітря потрібна більш часта чистка, а іноді її можна проводити рідше. Визначити, як часто потрібно чистити фільтр кондиціонера у вашій квартирі або офісі, можна досвідним шляхом. На питання, як часто чистити кондиціонер цілком (вентилятор, теплообмінник, дренаж та інші елементи), теж не можна відповісти однозначно. В ідеалі робити чистку потрібно двічі на рік, навесні та восени. В стоматологічних кабінетах, магазинах текстильних виробів, зоотоварів і низці інших чистка може вимагатися навіть частіше двох разів на рік, але ми розглядаємо тему, як чистити кондиціонер в домашніх умовах. Кондиціонер удома, в квартирі забруднюється не так сильно, як в комерційних приміщеннях, його можна чистити раз на рік, а іноді міжсервісний інтервал допустимо збільшити до 2 років.
Зовнішній блок спліт-системи більш інтенсивно забруднюється на нижніх поверхах, з 1 по 4, тому в приватному будинку або в офісі та інших комерційних приміщеннях на першому поверсі чистити зовнішній блок рекомендується щорічно. На рівні п'ятого поверху та вище менше пилу, пуху, кіптяви, тому буває досить чистити та мити зовнішній блок раз на 2-3 роки. Але тут інша проблема – як чистити зовнішній блок кондиціонера на висоті. Потрібна або автовишка, або обладнання для промислового альпінізму, так що без професіоналів не обійтися. Дозаправку кондиціонера теж повинні здійснювати фахівці, а заправляти його потрібно мінімум раз на 3 роки (щоб визначити, чи потрібна дозаправка, проводиться професійна діагностика).
На те, що кондиціонер потребує негайного чищення, вказують такі ознаки:
- після включення відчувається неприємний запах затхлості, пилу;
- робота кондиціонера супроводжується нетиповими звуками – сильним гулом, потріскуванням, бульканням;
- знизу з внутрішнього блоку підтікає, капає конденсат;
- продуктивність роботи кондиціонера відчутно знизилася, йому потрібно більше часу, щоб охолодити або нагріти повітря в приміщенні.
Як почистити кондиціонер вдома
Скажемо відразу, завдання це не з легких, навіть у професіоналів повне сервісне обслуговування займає 2-3 години, а при відсутності відповідних навичок можна провозитися півдня. Якщо не знати, як почистити кондиціонер у домашніх умовах, можна припуститися низки помилок, які призведуть до утворення стійких забруднень, пошкодження обладнання.
Перший крок, з якого потрібно починати чистку домашнього кондиціонера своїми руками – відключення живлення (слід вийняти штепсель з розетки). Важливе правило, як самому почистити кондиціонер вдома і нічого не зламати – не приступати до чищення, миття відразу після відключення живлення. Якщо кондиціонер був не просто включений в мережу, а працював, потрібно почекати півгодини, доки спліт-система повністю охолоне.
Ще один важливий момент: доступ до вузлів, які необхідно чистити від цвілі та забруднень, неможливий без часткового розбирання кондиціонера. У майстрів, які добре знають, як чистити кондиціонер вдома, процес розбирання та складання доведений до автоматизму, а для новачків це справжній пазл. Щоб не забути, в якій послідовності здійснювався демонтаж і яка деталь де знаходилася, можна записувати кожен крок, але краще попросити помічника вести фотофіксацію або навіть відеозапис цього процесу. Тоді виконати зворотну збірку буде значно простіше. А під кріплення, які викручуються, варто заздалегідь підготувати коробочки, щоб нічого не загубити.
На поверхні теплообмінника внутрішнього блоку постійно конденсується волога, яка змішується з пилом і перетворюється на бруд, а також сприяє утворенню цвілі. Для їх видалення необхідно використовувати миючі, дезінфікуючі засоби та воду. Оскільки радіатори не можна від'єднувати від фреонопроводу та витягувати з корпусу, потрібно вирішити завдання, як самостійно почистити кондиціонер, щоб стіна, на якій змонтований внутрішній блок, не постраждала від брудних бризок.
Є 2 способи:
- купити спеціальний сервісний чохол з щільної плівки у формі великої кишені, з кріпленнями, жорстким збірним каркасом і трубкою для зливу брудної води внизу (такі вироби можна знайти на Алі-Експрес);
- закрити стіну під внутрішнім блоком звичайною вкривною плівкою, нижній край згорнути, завести у відро, для надійності приклеїти до обідка скотчем.
Як почистити внутрішній блок кондиціонера
Якщо на корпусі кондиціонера скупчився пил, можна протерти його сухою ганчіркою, мити поки не варто, він буде розбиратися. Послідовність дій при повному чищенні (зі зняттям вентилятора):
- Зніміть верхню кришку та фільтр грубої очистки. Як почистити фільтри в кондиціонері, описано нижче. Якщо під сітчастим фільтром встановлений ніздрюватий фільтр з дезодоруючим ефектом, його теж потрібно зняти.
- Послідовно зніміть нижню заслінку, кришку, яка прикриває внутрішню проводку та електроніку, кожух корпусу. Заслінка та верхня частина кожуха тримається на засувках, кришка та нижня частина кожуха прикручені гвинтами. Від кожуха необхідно від'єднати роз'єм, до якого підключається електроніка.
- Після демонтажу пластикових елементів слід від'єднати всі шлейфи, а також невеликий штекер, який забезпечує живлення напрямних лопатей, або моторчик, який змушує їх рухатись, при наявності – датчики та додаткові фільтри.
- Можна приступати до чищення, миття, дезінфекції радіатора. Як почистити радіатор домашнього кондиціонера, детально описано нижче. Попередньо подбайте про захист від брудних бризок і води стіни, а якщо потрібно, то й стелі.
- Після радіатора чиститься дренажна система, ванночка, злив. Нижче ви знайдете докладну інструкцію, як почистити дренажну систему кондиціонера. Не варто знімати ванночку, поки не закінчена обробка радіатора, вона підтримує його в зручному положенні.
- Для доступу до вентилятора внутрішнього блоку необхідно дуже акуратно, не деформувавши мідні трубки, підняти радіатор, попередньо послабивши кріплення. Потім викручується або послаблюється фіксуючий болт самого вентилятора, він витягується, чиститься, миється. Всі ці операції краще довірити професіоналам, які знають, як почистити вентилятор кондиціонера, правильно витягти його з корпусу та встановити на місце, а також мають у своєму розпорядженні необхіднем обладнання. З очищенням лопатей вентилятора внутрішнього блоку від інтенсивних забруднень найкраще впорається мийка високого тиску, інші способи вкрай трудомісткі та малоефективні. А при використанні мийки важливо подавати воду під правильним кутом, щоб не пошкодити лопаті.
- Після вилучення вентилятора необхідно почистити задню поверхню радіатора, яка раніше була недоступна, а також задній піддон для збору конденсату, очистити та вимити сам вентилятор (турбіну). Перед мийкою незнімних частин корпусу необхідно захистити електроніку, дроти водонепроникним чохлом (можна використовувати медичні бахіли).
- Коли всі елементи очищені, вимиті та просушені, можна приступати до зворотної збірки. Якщо ви розібралися, як почистити внутрішній блок кондиціонера в домашніх умовах, і здійснювали фото або відеофіксацію процесу розбирання, на цьому етапі особливих складнощів виникнути не повинно.
- Також є спрощений спосіб, як чистити внутрішній блок кондиціонера в домашніх умовах самостійно – зняти та помити фільтри, пластикові частини корпусу, почистити радіатор пилососом, помити ванночку та промити злив, протерти частини внутрішньої поверхні корпусу, до яких відкрився доступ. Якщо в процесі експлуатації регулярно активувати функцію самоочищення кондиціонера (або вона у вашій моделі активується автоматично), радіатор забруднюється не так швидко та інтенсивно та рідше потребує ретельного очищення з дезінфекцією. А ось знати, як чистити дренаж кондиціонера, важливо, цю операцію нерідко доводиться виконувати самостійно, якщо злив забивається та конденсат починає підтікати. Чистка власними руками за «скороченим протоколом» не замінює професійного чищення, оскільки не охоплює вентилятор і внутрішній простір корпусу за ним, а також задню поверхню радіатора.
Як почистити фільтр кондиціонера
У сучасних кондиціонерах встановлено безліч фільтрів різного типу, багато з них потрібно не чистити, а міняти. Питання, як чистити фільтр кондиціонера, зазвичай стосується сітчастого фільтра, який вловлює пил. Термін служби (періодичність заміни) інших фільтрів залежить від їх типу та повинен бути вказаний у технічній документації. Фільтр Cold Plazma, яким оснащуються багато кондиціонерів Gree та низки інших брендів, рекомендується продувати струменем холодного повітря щоквартально. Всі додаткові фільтри, які знімаються для доступу до теплообмінника, необхідно в процесі зняття та встановлення тримати за рамку, не торкатися руками поверхні.
Як часто треба чистити кондиціонер і фільтри, залежить від забрудненості повітря в приміщенні, але пилові фільтри потребують чищення набагато частіше, ніж інші вузли кондиціонера. Як відкрити кондиціонер, щоб почистити фільтр, описано в інструкції до конкретної моделі. Зазвичай засувки, які фіксують верхню кришку, розташовані з боків. Перед тим, як почистити фільтр на кондиціонері, потрібно відключити живлення, навіть якщо ви збираєтеся обмежити обслуговування тільки цією операцією.
Фільтри необхідно зняти з посадочних місць і ретельно промити теплою (не гарячою!) протічною водою. Якщо накопичилося багато пилу, його краще попередньо зібрати пилососом, а потім знімати та мити фільтри. Щоб повністю видалити забруднення, потрібно скористатися губкою з мильним розчином, добре підійде засіб для миття посуду. Після промивання фільтри повинні висохнути самостійно, не можна обдувати їх з фена, розташовувати поблизу радіатора опалення.
Як почистити лопаті кондиціонера
Напрямні лопаті потоку повітря (жалюзі) можна протирати, мити тільки після того, як знята заслінка. Вона часто з'єднується за допомогою засувок з напрямними лопатей, та спроби протерти жалюзі ганчіркою до від'єднання та вилучення заслінки призводять до поломки цих напрямних. Коли заслінка знята, лопаті можна акуратно протерти, але якщо буде виконуватися чистка дренажу, цей вузол потрібно витягти, щоб забезпечити доступ до піддону, та помити теплою проточною водою. Якщо потрібно, протерти губкою з неагресивним миючим засобом або замочити на деякий час в мильному розчині. Так само миються всі інші пластикові елементи, зняті для доступу до радіатора та піддону. Важливий момент, як правильно чистити кондиціонер: пластик не можна мити гарячою водою та сушити на сонці або на батареї – тільки в тіні при помірній температурі. Перед встановленням на місце лопаті можна обробити антисептиком.
Як почистити радіатор кондиціонера
Теплообмінник – досить делікатний вузол, метал трубок вразливий для агресивної хімії, а ребра слабо протистоять механічним навантаженням. Тому як чистити кондиціонери вдома без пошкодження радіатора – це ціла наука:
- для початку потрібно прибрати пил, який накопичується на ребрах. Кращий метод, як почистити кондиціонер від пилу в домашніх умовах – використовувати пилосос з м'якою круглою щіткою. Протирати ребра ганчіркою не можна, їх легко пошкодити. Не варто також користуватися парогенератором, під дією пари бруд спікається та заганяється вглиб;
- для видалення бруду найкраще використовувати відповідно до інструкції спеціальну хімію для очищення випарників. Її можна замінити мильним розчином нейтрального миючого засобом. Не можна використовувати агресивну побутову хімію для ванн, унітазів або кухонних плит! При використанні підручних засобів вся передня поверхня радіатора обробляється спрямованими зверху вниз рухами м'якої щітки, змоченої в мильному розчині;
- змити піну можна за допомогою води з пульверизатора;
- з нього ж розпорошується засіб для дезінфекції. Для знищення цвілі, бактерій його необхідно витримати 20-30 хвилин. Зазвичай такі засоби не змиваються, але потрібно орієнтуватися на інструкцію. Не слід замінювати дезінфікуючий засіб для металевих поверхонь антисептиком для рук!
Задня поверхня радіатора очищається від пилу, миється та дезінфікується після демонтажу вентилятора, якщо виконується його чистка.
Як почистити піддон кондиціонера
Знімний піддон для збору конденсату необхідно вивільнити із засувок, які його утримують, потім від'єднати зливну трубку. На дні та стінках ванночки часто утворюються відкладення, для видалення яких необхідно використовувати спеціальний засіб. Коли пройде реакція (зазвичай через 15-20 хвилин), залишки засобу разом з нальотом, що розчинився, змиваються чистою водою. Якщо піддон складається з декількох секцій, потрібно чистити кожну, а також переточні канали, які їх з'єднують.
Після встановлення ванночки (піддону) на колишнє місце залийте у віддалений від місця зливу кут приблизно склянку води. Якщо вона не повністю виливається через злив, відрегулюйте кут нахилу ванночки, щоб усунути це порушення.
Як почистити ванночку кондиціонера незнімного типу
У багатьох моделях кондиціонерів ванночка незнімна. Щоб помити її самостійно, потрібно використовувати засіб у балончику з Г-подібною насадкою. Її необхідно завести під радіатор, направити вниз, розпорошити. Піде реакція з шипінням, після її завершення піддон промивається водою за допомогою шприца, спринцівки.
Як почистити злив кондиціонера
Злив (дренажний патрубок) чиститься в такій послідовності:
- продути (краще використовувати пилосос з функцією видування або спеціальне обладнання);
- промити (вода заливається в трубку через воронку);
- якщо утворилося засмічення та вода не проходить, можна спробувати прочистити трубку за допомогою шматка кабелю відповідного діаметру та достатньої жорсткості або залити за допомогою шприца рідину для очищення дренажу кондиціонерів, через 15-30 хвилин повторно продути та промити;
- після прочищення, промивання бажано залити дезінфікуючий склад.
Як почистити зовнішній блок кондиціонера
Питання, як почистити кондиціонер (зовнішній блок) своїми руками, актуальний для мешканців малоповерхових приватних будинків або квартир на 1, максимум на 2 поверсі. Якщо дістатися до кондиціонера неможливо зі стійкої драбини, потрібно звертатися до професіоналів. Іноді зовнішній блок спліт-системи монтують на задній стінці незаскленого балкона збоку від віконного блоку. В цьому випадку його теж можна почистити самостійно, тільки потрібно, як і при чищенні внутрішнього блоку, закріпити знизу пристосування для збору брудної води.
Перед тим, як почистити зовнішній блок кондиціонера, необхідно відключити його живлення та подбати про забезпечення живлення техніки – пилососа, мийки. Коли все підготовлено:
- за допомогою пилососа або м'якої щітки видаліть пил і сміття з лицьової панелі. Пилосос також дозволяє частково очистити внутрішній простір кондиціонера через решітку;
- від'єднайте кріплення та зніміть частину кожуха з гратами. Після зняття ці частини можна помити;
- акуратно очистіть теплообмінник (конденсатор) і крильчатку вентилятора за допомогою пилососа з м'якою насадкою.
При інтенсивних забрудненнях краще продувати внутрішні вузли кондиціонера стисненим повітрям, обробляти парогенератором, промивати спрямованим струменем з мийки високого тиску. Але тут важливо відрегулювати інтенсивність впливу і кут струменя, щоб нічого не пошкодити. Так що використання професійного обладнання краще залишити професіоналам. Якщо ви все-таки вирішили помити зовнішній блок зсередини, не забудьте попередньо обернути герметичною плівкою блок електроніки, щоб захистити від води.
І остання порада на тему як правильно почистити кондиціонер: не поспішайте включати його після складання. Всі вузли, деталі повинні повністю просохнути, на це піде пару годин.
Можливо, після вивчення цієї інструкції ви вже не ставите питанням, як почистити домашній кондиціонер своїми руками, а дійшли висновку, що чищенням повинні займатися фахівці. В такому випадку звертайтесь до сервісного центру компанії «Кондиціонери України» за послугою чистка кондиціонера.
Корисні відео:
Відгуків ще немає. Будьте першим!