Тепловий насос повітря-вода – це один із підвидів теплових насосів, який відрізняється тим, що перетворює низькопотенційну теплову енергію повітряного навколишнього середовища на високопотенційну енергію води всередині приміщення.
Тепловий насос повітря вода: принцип роботи та улаштування
Принцип роботи теплонасоса класу повітря-вода багато в чому такий самий, як і у теплового насоса повітря-повітря (кондиціонера). Він також передає теплову енергію за рахунок фазового перетворення холодоагенту (фреону) в гідравлічному контурі, який складається з компресора, випарника, конденсатора та ТРВ (терморегулюючий вентиль). В процесі роботи фреон, випаровуючись, поглинає «тепло» із зовнішнього повітря, а конденсуючись, передає тепло воді системи опалення. Нагріта вода за рахунок циркуляційного насоса подається до споживачів тепла (радіатори, теплі підлоги, фанкойли).
Залежно від конструктивного виконання теплові насоси цього типу поділяються на 2 категорії:
моноблок;
спліт-системи (модульні).
Моноблочна система монтується зовні будівлі. Усередині корпусу знаходяться всі основні елементи: компресор, вентилятор і обидві частини фреонового контуру:
компресор – основний вузол системи;
випарник – теплообмінник, у якому фреон переходить у газоподібний стан і забирає теплову енергію в повітря;
конденсатор – в якому фреон конденсується. Цей процес супроводжується вивільненням теплової енергії.
вентилятор – служить для обдування випарника;
циркуляційний насос – перекачує воду від конденсатора по трубах до споживачів.
До моноблоку надходить вода з контуру системи опалення, тепловий насос повітря-вода нагріває її за допомогою енергії, яка виділяється при стисненні фреону. Гаряча вода по трубах надходить до будинку (зазвичай спочатку в буферну ємність – накопичувальний бак), звідки вже в міру необхідності подається до споживачів.
Спліт-система розділена на 2 частини: зовнішній компресорно-конденсаторний блок і внутрішній гідромодуль. До водяного контуру внутрішнього блоку за допомогою колекторів, системи трубопроводів, запірно-регулюючої арматури може підключатися різне обладнання: теплі підлоги, фанкойли, радіатори, бак ГВП.
Важливою частиною теплового насоса повітря-вода є система автоматики, яка управляє його роботою та здійснює контроль всіх критичних робочих параметрів.
Переваги використання системи повітря-вода
Такі системи мають низку переваг:
короткий термін окупності: це обладнання відноситься до класу енергоефективності А і вище. СОР (коефіцієнт енергоефективності) у більшості моделей вище 4. Теплові насоси повітря-вода істотно вигідніше в експлуатації, ніж традиційні побутові обігрівачі, газові або електричні котли. Вони витрачають на виробництво тієї ж кількості тепла в 3-4 рази менше електроенергії;
багатофункціональність: можливість підключення різного обладнання для підтримки оптимальної температури повітря в приміщенні та забезпечення гарячого водопостачання круглий рік;
висока безпека: у порівнянні з газовими, рідкопаливними та твердопаливними котлами не використовуються вогненебезпечні та вибухонебезпечні речовини, не утворюються продукти згоряння;
простота встановлення: повітря-вода тепловий насос значно простіший в монтажі в порівнянні з геотермальними системами (джерело тепла – ґрунт або вода);
екологічність: робота теплового насоса заснована на використанні поновлюваних джерел енергії. Деякі моделі можна об'єднати в систему з сонячними панелями, що дозволяє використовувати для нагріву води не тільки низькопотенційну енергію, отриману з повітря, але й сонячну, акумульовану батареями.
Сфера застосування теплового насоса повітря вода
Більшість моделей такого обладнання може використовуватися для:
опалення (для цього до теплового насоса необхідно підключити радіатори, водяну теплу підлогу);
охолодження, кондиціонування повітря (пристрій-споживач – фанкойл);
гарячого водопостачання (підключається бак ГВП).
Крім 3 основних також підтримуються комбіновані робочі режими. Влітку можна активувати режим ГВП + активне охолодження, а взимку – ГВП + опалення. Більш прості та дешеві теплові насоси повітря-вода призначені тільки для гарячого водопостачання. Особлива категорія – теплові насоси для басейнів. Вони працюють тільки на обігрів і підігрівають воду в басейнах.
Мультизадачність:
можливість підключення різноманітних споживачів до одного теплового насоса;
великий вибір моделей за продуктивністю;
кількість споживачів не обмежена та регулюється потужністю компресорно-конденсаторного блоку.
Все це робить теплові насоси повітря-вода оптимальним рішенням для приватних будинків і навіть офісів.
Підібрати тепловий насос повітря вода ціна
Вартість залежить від багатьох факторів:
призначення, можливість застосування. Системи, призначені тільки для ГВП, дешевше багатофункціональних;
продуктивна потужність;
тип компресора – інверторний тепловий насос повітря-вода коштує дорожче, ніж звичайний on/off такої ж продуктивності;
температура на вулиці, при якій можлива експлуатація установки в різних режимах. Бюджетний тепловий насос забезпечує обігрів, ГВП при температурі не нижче -15°С, більш просунуті моделі – в мороз до -30°С;
особливості електроживлення. Побутові моделі, які працюють від напруги 220 В, дешевше тих, що працюють від 3-х фазної напруги (380 В).
Ціни на популярні моделі теплових насосів повітря-вода
Тепловий насос для бассейна Termojet 110SPR4INVM Dolphin
106176 ₴
Купити тепловий насос повітря вода в інтернет-магазині
Тепловий насос повітря-вода купити можна в онлайн магазині компанії «Кондиціонери України». Тут ви зможете придбати кращі моделі відомих брендів з гарантією, наприклад, теплові насоси повітря-вода Купер Хантер. Ми надаємо комплекс послуг: продаж з установкою. Наші фахівці допоможуть виконати розрахунок потужності та підібрати модель для ваших потреб. Також у нас ви можете замовити проектування системи опалення, кондиціонування та ГВП, підбір сумісного обладнання та комплектуючих. Здійснюємо безкоштовну доставку по всій Україні.
Часті питання та відповіді
✅ Як правильно розрахувати COP теплового насоса повітря-вода?
Для розрахунку COP (коефіцієнта трансформації) теплового насоса необхідно розділити кількість енергії, виробленої теплонасосом, на спожиту потужність.
✅ Скільки кВт споживає тепловий насос повітря вода?
Все залежить від потужності моделі та класу енергоефективності. Наприклад, обладнання продуктивністю 5 кВт витрата 1,35 кВт, модель класу А++ з продуктивністю по теплу 15,5 кВт в режимі обігріву в середньому споживає 3,4 кВт.
✅ Яка вартість теплового насосу повітря-вода?
Ціна на теплові насоси повітря вода в нашому інтернет-магазині варіюється від 47 880 до 992 250 грн.
✅ Чи можна використовувати тепловий насос повітря вода для опалення будинку?
Теплові насоси повітря вода можна використовувати для опалення приватного будинку. Також з їх допомогою можна забезпечити систему гарячого водопостачання (ГВП). Моделі тільки для ГВП та моделі для басейну не призначені для опалення.
✅ Кондиціонер повітря-вода що це?
Теплові насоси повітря вода іноді називають кондиціонерами повітря-вода. Якщо тепловий насос використовується в режимі охолодження, він виконує роль чиллера (холодильної машини).
Підберіть релевантні варіанти кондиціонерів згідно з розрахунковою потужністю. В отриманій вибірці ви зможете знайти модель, яка відповідає вашим вимогам.
Виберіть 3 основні параметри для максимально точного підбору:
Тип кондиціонера:
?
Інверторний кондиціонер відрізняється від звичайного кондиціонера on/off можливістю плавного регулювання потужності компресора.
Інверторний кондиціонер здатний підтримувати задану температуру в приміщенні з відхиленням в 0,5°С. Звичайний кондиціонер on/off дає відхилення температури близько 2°С.
Інверторні кондиціонери споживають на 30-40% менше електроенергії ніж on/off спліт-системи.
Температурний діапазон роботи в режимі обігріву інверторних кондиціонерів до -30°С, on/off кондиціонерів до -15°С.
Робота на обігрів:
?
І звичайні (on/off) і інверторні кондиціонери працюють у режимі обігріву.
Мінімальна від’ємна температура зовнішнього повітря, коли кондиціонер ефективно працює на тепло залежить від технологічності моделі.
Межа температури для звичайного кондиціонера on/off: -7°С; для інверторної спліт-системи: -15 ° С; для теплових насосів повітря-повітря: -25°С/-30°С.
Тип внутрішнього блоку:
?
Тип внутрішнього блоку спліт-системи залежить від призначення приміщення. Для житлових приміщень у 90% випадків використовують настінні внутрішні блоки. Для комерційних об'єктів застосовуються касетні, канальні, підлогово-стельові внутрішні блоки.